Budownictwo

Co zrobić ze styropianem po budowie?

Zakończyłeś budowę domu, budynku usługowego czy hotelu? Cieszysz się z nowej przestrzeni, ale zastanawiasz się, co zrobić z mnóstwem pozostałych odpadów, w tym z styropianem? Nie możesz po prostu wrzucić go do kontenera na odpady zmieszane, a tym bardziej do pojemników na tworzywa sztuczne czy opakowania wielomateriałowe. Ten materiał wymaga specjalnych warunków utylizacji. W tym artykule podpowiadamy, jak pozbyć się styropianu po budowie w sposób legalny, przyjazny środowisku i niedrogi.

Ponowne wykorzystanie

Zanim zdecydujesz się na pozbycie się styropianu, warto zastanowić się nad jego ponownym wykorzystaniem. Jeśli został Ci czysty styropian, może przydać się jako materiał izolacyjny w innych projektach, np. przy budowie domku narzędziowego, szopy, garażu wolnostojącego czy do izolacji strychu. Zachowaj go „na później”, ale pozbądź się ewidentnych odpadów, czyli połamanego i pobrudzonego klejem styropianu.

Kontakt z firmą zajmującą się recyklingiem styropianu

W większości miast w Polsce można znaleźć punkty recyklingu przyjmujące styropian. Poszukaj informacji na lokalnych grupach na Facebooku lub w Google. Niektóre firmy oferują nawet nieodpłatny odbiór dużych ilości styropianu. Jeśli masz tylko niewielkie fragmenty, dodatkowo zabrudzone i zmieszane z innymi śmieciami, firma raczej nie będzie nimi zainteresowana.

PSZOK

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na terenie każdej gminy musi znajdować się co najmniej jeden Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty przyjmują również problematyczne śmieci, w tym czysty styropian. Problem polega na tym, że mieszkaniec gminy musi dostarczyć odpady samodzielnie. Dodatkowo, możliwości PSZOK-ów są ograniczone, i może się okazać, że punkt nie przyjmie bardzo dużej ilości styropianu ze względu na brak miejsca w kontenerach.

Najwygodniejsza opcja? Zamów kontener na gruz

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na utylizację styropianu, papy, wełny mineralnej i innych problematycznych odpadów budowlanych jest zlecenie wywozu profesjonalnej firmie. Wystarczy zawrzeć umowę na odbiór śmieci, zamówić kontener o odpowiedniej pojemności i wypełnić go. To wszystko!

Zamówienie kontenera na śmieci poremontowe i pobudowlane oferuje wiele korzyści:

  • Oszczędzasz mnóstwo czasu
  • Zdejmujesz z siebie obowiązek prawidłowej utylizacji problematycznych odpadów
  • Masz pewność, że znaczna część styropianu zostanie poddana recyklingowi, co jest przyjazne dla środowiska i odpowiedzialne
  • To znacznie tańsze rozwiązanie niż wynajem samochodu dostawczego i samodzielne wywożenie styropianu do punktu odbioru.

Jesteśmy do dyspozycji

Masz sporo styropianu po budowie lub remoncie i chcesz się go pozbyć w Będzinie, Jaworznie, Katowicach, Mysłowicach, Sosnowcu, Czeladzi czy Dąbrowie Górniczej? Skorzystaj z oferty PHU Koliber!

Specjalizujemy się w wywozie problematycznych odpadów poremontowych i pobudowlanych. Dysponujemy kontenerami o pojemności 3, 5, 7, 10, 20 oraz 30 metrów sześciennych, do których możesz wrzucić m.in. materiały izolacyjne (włącznie ze styropianem i wełną mineralną), gruz, cegłę, ziemię, szkło czy papę.

Dostarczymy kontener pod wskazany adres, a po jego zapełnieniu odbierzemy go wraz z zawartością i odwieziemy odpady do miejsc profesjonalnej utylizacji, specjalizujących się w recyklingu cennych odpadów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na https://koliber-dg.pl/oferta/co-zrobic-ze-styropianem-po-budowie-podpowiadamy-1.html.