Dom i ogród

Zakup mieszkania vs wynajem – co jest korzystniejsze?

Niedługo minie już kilka miesięcy od momentu, kiedy wprowadziliście się do konkretnego mieszkania w Zielonej Górze? Aktualnie wynajmujecie tę nieruchomość? Zastanawiacie się jednak czy po prostu nie przejść na swoje? Co jest generalnie korzystniejsze? Wynajem czy może kredyt i zakup nieruchomości Zielona Góra? Postaramy się rozwiązać tę zagadkę w dzisiejszym artykule.

Bez cienia wątpliwości trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Nie brakuje ludzi, którzy wynajmują cały czas mieszkania. Kiedy taka opcja jest dobra? Wówczas, kiedy często zmieniacie miejsce zamieszkania. Kilka miesięcy temu mieszkaliście jeszcze w Warszawie? Teraz wynajmujecie natomiast nieruchomości w Zielonej Górze? Wasza praca jest taka, że często musicie zmieniać miejsce przebywania? W takim razie kupno nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Chyba, że popatrzycie na to z drugiej strony. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby kupić mieszkanie na przykład w jednej lokalizacji. Jeśli wy będziecie w innym mieście, to tamto mieszkanie może być po prostu wynajmowane. Za pieniądze z czynszu możecie spłacać natomiast raty itp. Prawda, że wszystko to brzmi naprawdę dobrze? Wcale zatem nie trzeba ograniczać się tylko do wynajmu. Generalnie eksperci podkreślają, że sam wynajem jest chyba najgorszą opcją. Wszystko dlatego, że płaci się pieniądze obcemu człowiekowi i tak naprawdę nic z tego nie macie (patrząc rzecz jasna długofalowo).

Co mają natomiast zrobić osoby, które zamierzają mieszkać przez co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w jednej i tej samej lokalizacji? Wtedy kupno jest już jak najbardziej wskazane. Wynajmowanie mieszkania skutkuje tym, że każdego kolejnego miesiąca musicie z własnej wypłaty płacić pieniądze właścicielowi. Zazwyczaj nie są one małe. Tak naprawdę to mieszkanie nie jest zaś Waszą własnością. Jeśli właściciel będzie chciał się tam wprowadzić, to może zerwać umowę itp. Często jest tak, że umowa jest podpisywana na przykład na rok. To oznacza, że systematycznie trzeba szukać nowych nieruchomości. Nic zaś nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na kredyt hipoteczny. Zwłaszcza, jeśli macie już wystarczająco dużo oszczędności do wkładu własnego. Nie można nie zaznaczyć, że dzięki temu będziecie płacić każdego kolejnego miesiąca raty, ale już na poczet swojej o wiele lepszej przyszłości. Dzięki temu zapewnicie też lepsze życie na przykład Waszemu dziecku itp. Kredyt kiedyś się skończy, a Wy będziecie mieli już coś na własność.